Modeláři na Nesvačilech

… co (a jak to) bylo

IV. SETKÁNÍ PŘÍZNIVCŮ ELEKTROLETU

24. a 25. června 2000


Kyc.jpg (29138 bytes)Čtvrtý ročník setkání elektroletců podle mého soudu nepostrádal žádnou z tradičních ingrediencí: vodu z nebe, termiku, chuť pilotů zkusit něco jiného, spoustu pěkných modelů, buřty u Fíka... 

Přípravy v pátek dopoledne byly poznamenán deštěm, který asi také odradil dost účastníků. Nakonec ale večer nebyl nijak špatný.

V sobotu dopoledne se uskutečnila tuším tradičně největší soutěž v národní kategorii F5B/N. Početně byl letošní ročník rovný tomu loňskému, ovšem mohli (tedy podle Sportovního řádu pro letecké modeláře museli, ale rádi) jsme samostatně hodnotit žáky, kterých bylo PĚT! Termika byla až neuvěřitelná, vítr mírný, teplota přijatelná, takže jedinou stinnou stránkou byla totální havárie modelu Jiřího Veselovského. Létalo se opět na pěti startovištích, takže v půl třetí jsme byli v pohodě hotovi. Moje poděkování patří všem časoměřičům! 

Odpoledne a podvečer patřily kratochvilným soutěžím. Zprvu se do nich nikomu moc nechtělo, protože vítr poněkud zesílil (však také zboural jeden z pořadatelských stanů, který při destrukci ocelové kostry stačil ještě poškodit nejbližší automobil).

Posléze se ale situace uklidnila a vypuknul boj o průlet nejnižší brankou. V této akci zvítězil Radomír Jalínek se čtvrtkilovým klidoletem Club o rozpětí 950 mm, přestože zpočátku se jasným favoritem jevil David Kyjovský s dvanáctičlánkovým samokřídlem o rozpětí 2,4 m. Nejneuvěřitelnější výkon ale předvedl Jan Cába, který s upraveným cvičným modelem Aqua Fly (rozpětí 1400 mm, 1,4 kg, motor VM 24/12, 7 čl.) dokázal dvakrát(!) porazit kovový pylon o výšce 5 m, ukotvený třemi ocelovými lanky!

Nejpomalejší průlet mezi brankami vzdálenými 50 metrů dokázal opět Radomír Jelínek se svým klidoletem.

Dalším bodem programu byla soutěž v počtu mezipřistání na koberec o rozměrech asi 1,3 x 2,5 m. Svérázně na to šel Jan Sedláčk ml. který s obřím Amiotem přistál kdekoli a určeným prostorem projel. Na Jiřího Potenského to však nestačilo. Ten se svým Juniorem opravdu bojoval a těch sedm zásahů je úctyhodných.

Do soutěže o nejvíce na sebe navazujících přemetů nastoupil jsko první Zdeněk Rydlo - nasázel jich tam 20, potom ho to přestalo bavit. Dalším soutěžícím byl Bedřich Janáček s novým modelem Ferat 2, který se dostal na číslo 34. Potom vzlétnul Daniel Vltavský s velmi povedeným FanFlíkem - a byl seznán vítězem, neb počítání ředitel soutěže Karel Zika záhy vzdal.

Zdeněk Raška v podvečer poletoval s nádhernou Etrich Taube, která je při rozpětí 990 mm a hmotnosti 140 g poháněna motorem Faulhaber (zvonková kotva) s převodem 6,3:1, regulátorm JES 050 a 4 články 110 mAh. Pravým opakem pak byla jaho Avia B-35 o rozpětí 1210 mm se "střídavým" motorem na 8 článků 2Ah. Nezklamala ani již známá L-200 Morava.

Pro nočníky (osvětlené elektrolety) jsme nakonec žádnou soutěž nevypsali, přestože jich bylo létalo osm. Dva využili chemické světelné tyčinky, ostatní vsadili na elektřinu (LED, žárovky).

Nedělní dopoledne bylo líné, chladné, nepříliš navštívené. Proto si sem tam občas někdo zalétal a krátce po poledni jsme předali diplomy a trofejky za kratochvilné soutěže a exhibici a zamávali si. Kdo neodjel hned, stačil ještě zmoknout.

Vladimír Hadač

FunFlik FunFlík Daniela Vltavského (uprostřed) létá na sedm "tisícovek" a malého Paličku s převodem. Neváží téměř nic, obrácené přemety mají průměr snad půldruhého metru!

Amiot Amiot 143 Jana Sedláčka ml. má rozpětí 2060 mm, váží 6,5 kg, pohon dvěma motory Mega S7 a 28 články

Klaviatura Moje samokřídlaté srdce potěšil Jiraj Tinka létající klaviaturou, tedy dvouplošným prknem s agregátem TP03.

RydloPadakVzlet Zdeněk Rydlo kromě dvou synů přivezl polomaketu francouzského víceúčelového stroje, kterým vynášel RC parašutistu. Toho po odpoutání od nosného modelu opravdu řídili mladí (Dan a Marcel). Paráda!

RydloPadakDan Zdeněk Rydlo kromě dvou synů přivezl polomaketu francouzského víceúčelového stroje, kterým vynášel RC parašutistu. Toho po odpoutání od nosného modelu opravdu řídili mladí (Dan a Marcel). Paráda!

RydloPadakLet Zdeněk Rydlo kromě dvou synů přivezl polomaketu francouzského víceúčelového stroje, kterým vynášel RC parašutistu. Toho po odpoutání od nosného modelu opravdu řídili mladí (Dan a Marcel). Paráda!


F5BN - výsledky