Novoměstská
inspirace

Novoměstská
inspirace

Ferat

Elektro akrobat z dílny B.J., navazující na osvědčenou řadu modelů se spalovacími motory. Pro střední a mladší generaci nutno připomenout, že dříve se tyto motory používaly i přes to, že to páchlo, řvalo, čmudilo, nechytalo, chcípalo, pálilo to svíčky, všechno se od toho zamastilo a ušpinilo a výkon to mělo nic moc. Konstrukce modelu je celobalzová, potah nažehlovací folií. Koncepce vychází z požadavku provozu na neupravených plochách - start z ruky, přistání na břicho do trávy - při zachování dobrých akrobatických vlastností.

Létání

Model má vlastnosti plnokrevníka akrobata, jeho doménou jsou dlouhé nožové prvky a velký rozsah rychlostí. Díky výkonu umí být velmi rychlý s obraty přes celé nebe, díky nízkému plošnému zatížení a značnému tahu velké vrtule umí létat "krokem" jak nahoru, tak dolů s obraty na velmi malém prostoru. Výkon pohonu je díky účinnosti střídavého motoru dostačující i pro velmi náročné vertikální obraty. Po startu z ruky lze okamžitě přejít do svislého stoupání a ve stoupavém výkrutu lze setrvat až na hranici viditelnosti. Doba letu závisí na stylu létání, při normálním létání akrobatické sestavy s mnoha energeticky náročnými vertikálními obraty je to kolem 8 minut - plný plyn je totiž třeba dávat jenom vyjímečně. Na zemi odebírá motor na plný plyn 55 A. S akumulátory 2000 mAh by letový čas byl ještě delší.

Model převzala firma JR Models, která ho vyrábí ve stavebnici s laminátovým trupem.

Technické údaje

Rozpětí: 1500 mm

Délka: 1210 mm

Váha: 2310 g

Plošné zatížení: 57 g/dm2

Motor: Kontronik 39-16, převod 1:3,7 - bezkomutátorový střídavý

Regulátor: Kontronik

Váha motoru a regulátoru: 280 g!

Vrtule: sklopná LOB 15,5/15 (! míry v palcích !) - celouhlíková za letu se nesklápí (motor bez brzdy), pomáhá brzdit v sestupných fázích obratů, po přepnutí na letový režim přistání se motor zabrzdí a model přistává se sklopenou vrtulí

Pohonné akumulátory: 18 ks Sanyo 1 700 mAh

Přijímač: Futaba R-148 DP (PCM, dvojí směšování)

Přijímačové akumulátory: Sanyo 270 mAh

Serva: 4x Futaba S-5102 - mikroserva s kovovými převody (20 g)

ferat

Kliknutím se dostanete
k většímu obrázku,
mnohdy i s popisem.